Na co mám právě chuť...

Informace

Přečtěte si

Výrobci

Napsali o nás

28. bře 2020
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Pokud hledáte dobré krmivo za rozumnou cenu, Krmiva Ritta jsou jasná volba! Nikdy jsem nekupoval jinde, protože známé firmy, které mají velké rozsáhlé sítě po celé ČR, mají předražené produkty. Já jsem byl vždy spokojen a zákazníkem jsem již 10 let. (dříve jako místní zákazník, po přestěhování jako online zákazník)
17. pro 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
V obchodě nakupuji pravidelně a vždy jsem naprosto spokojená.
22. říj 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Velmi dobrá komunikace, vstřícnost, odborné znalosti.
13. říj 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
komunikace rychlost
16. zář 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlé dodání, příjemná domluva
12. čec 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Zboží přišlo hned.
23. čec 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Nakupovala jsem zde poprvé, nastal menší problém ohledně data spotřeby na výrobcích, který jsem zjistila při dodání zboží. Komunikovala jsem neprodleně s majitelem obchodu a ten byl velice ochotný a vstřícný a problém jsme ihned řešili a vyřešili k mé spokojenosti. Tímto chci ještě jednou poděkovat za skvělý přístup a ochotu.

Nejčastější vnější vady

Nejčastější vnější vady, na které by nás měl chovatel upozornit, jestliže se objevily u vybraného štěněte:

Zbarvení. Barevné znaky nebo jejich nežádoucí velikost či nepravidelnost, které u vybraných plemen nepovoluje standard. Zkušení chovatelé u celkového zbarvení i znaků poznají, jak se bude dále vyvýjet.

Nestandardní délka nebo kvalita srsti. Kvalitu srsti u malých štěňat někdy neodhadne ani odborník na plemeno. Její délka, v době odběru štěňat, je už částečně rozpoznatelná. Psí výrostci některých dlouhosrstých plemen, nemusí mít zrovna při výměně srsti „reprezentativní“ vzhled - jsou to taková ošklivá, oškubaná kačátka. To nás může (k naší škodě) od koupě i odradit. Rozhodující pro nás bude kvalita srsti rodičů (matka štěněte však může v té době také přelínavat). Později z nich totiž mohou být i psí šampioni krásy.

Nedostatečný pigment u vybraných plemen. Oči, kůže, drápy. Pozorní musíme být zejména u plemen, kde je podmínkou chovnosti celkově tmavý pigment.

Neuzavřená fontanela (malý otvor způsobený nedostatečným srůstem lebečních švů). Nejčastěji postihuje malá a trpasličí plemena s klenutějším typem hlavy. Nejvíce se vyskytuje na temeni, méně na čele a týle. Při odběru štěněte by měla být uzavřená (požadavek většiny standardů), neuzavřená výrazně snižuje cenu štěněte - předpoklad neuznání do chovu a možná i zdravotních komplikací.

Nesprávný skus. Markantní rozdíly se během růstu nemusí vyrovnat (záleží na velikosti a rychlosti vývoje plemene apod.) U některých menších odchylek chovatelé doporučují např. štěněti podávat velké kosti k ohlodávání. Vodítkem by pro nás mohl být alespoň skus feny - matky štěněte.

Pupeční kýla. Je to vystouplý, měkký puchýřek v oblasti pupku, různé velikosti (nejčastěji jako hrášek), který jde zamáčknout do břišní stěny. Malá kýla většinou sama zaroste - chovatel by nám měl poradit jak na to. Zdraví štěněte neohrozí, není-li vyhřeznutá střevní klička, ale jen podkožní tuk. Velkou se doporučuje nechat zašít - zvláště pak fenám (bude-li vůbec správné je použít do chovu). Chovná hodnota štěněte neklesá, není-li kýla moc velká, ale chovatel by měl jeho cenu snížit o náklady na tuto operaci.

Nesestouplé jedno nebo obě varlátka v šourku. Naděje, že sestoupí, je přibližně do 3 měsíců - záleží na plemeni. Nejběžnější problém je nesestouplé jedno varle, které zůstalo v dutině břišní (kryptorchid) nebo tříselném kanálku (tam ho lze nahmatat). U větších plemen je možné využít ultrazvuku k tomu, aby se zjistilo, jestli vůbec nějaké varle v dutině břišní je (pokud tam není = monorchid). Nesestouplé varle, výrazně snižuje cenu - předpoklad neuznání do chovu a při kryptorchizmu předpoklad operace.

Neodstraněné paspárky na pánevních končetinách. U většiny plemen mají být odstraněné. Je možné je i dodatečně bez vážných následků nechat odstranit, ale není to tak snadné jako u narozeného štěněte. Vzniklé jizvy musíme také dobře ošetřovat, aby nezůstaly výrazné a nenarušovaly tak linii končetiny (při posuzování na výstavách). Tato štěňata se mohou bez potíží uplatnit v chovu, chovatel by nám však měl snížit cenu o náklady za tento zákrok.

Nápadné změny na kostře nebo ve stavbě těla (hlavně u velkých a obřích plemen). Něco lze, správnou výživou a zátěží, částečně i napravit. Markantní odchylky od standardu někdy už nezměníme - např. výrazně zakřivený ocásek, strmé úhlení hlavně hrudních končetin. Zaúhlení končetin můžeme nejlépe posoudit, postavíme-li štěně, na vyvýšeném místě, do výstavního postoje. Řídíme se požadavky standardu jednotlivých plemen.

Pohyb. I malé štěně by se mělo pohybovat poměrně lehce - hlavně v klusu. Bez náznaků kulhání, vlečení pánevních končetin nebo klopýtání.

Správný výraz pohlaví. Je už rozpoznatelný i u tak malých štěňat. Fenky by měly být jemnější a drobnější než psi. Rozdíly bývají patrné nejen v celkovém vzhledu a výrazu, ale hlavně v síle hlavy.

Pak už záleží jen na dohodě s chovatelem. Některý cenu sníží a jiný si raději štěně ještě nechá, aby věděl, jak se bude např. chybný skus dál vyvíjet. Chceme-li nadějné štěně pro chov (odchovávat potomky s průkazem původu). Měli bychom si (při pochybnostech) vybrat štěně jiné nebo dokonce z jiného chovu. Koupě štěněte není většinou levná záležitost a rozhodneme-li se, už teď, pro štěně s nejistým vývojem, sníží se tak další pravděpodobnost použití psa do chovu. Protože i u zdánlivě bezvadného štěněte se mohou, během následujícího růstu, objevit ještě další nežádoucí vady.

No je to věda, vybrat ideální štěně a leckdy se utne i mistr tesař. Takový budoucí majitel vybírá pečlivě z mnoha štěňat, u různých chovatelů, důkladně si prověřuje předky štěněte a dokonce si přizve na pomoc i dalšího zkušeného chovatele. Ale některé zásadní odchylky ve vývoji se mohou projevit až v dospělém věku. A tak se (do té doby) hýčkaný šampion, najednou stává nezpůsobilým pro další chov či výcvik.

A někdy, poslední štěně z vrhu, jehož sourozenci už jsou dávno ve světě, nás zaujme svou povahou natolik, že je nám najednou úplně lhostejné, jestli z něj budoucí šampion vyroste nebo ne. K překvapení ostatních majitelů jeho sourozenců (možná kromě chovatele), z něj časem vyroste nejkrásnější a nejlépe vyvinutý pes z celého vrhu.

Většina lidí si chce pochopitelně vybírat jako první, z více pejsků, ale poslední štěně z vrhu nemusí být zrovna to nejméně povedené. Třeba chovateli jen více „přirostlo“ k srdci a on se s ním nechce hned tak rychle rozloučit nebo pro něj stále ještě hledá toho správného majitele.