Na co mám právě chuť...

Informace

Přečtěte si

Výrobci

Slevy

Napsali o nás

24. říj 2016
Miloš Rubín
5.005.005.005.005.00
Vyzkoušejte a sami budete příjemně překvapeni
7. říj 2016
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Přesnost a komunikativnost.
1. říj 2016
marek
5.005.005.005.005.00
super

Extra výživa štěnat velkých plemen

Štěňata velkých plemen psů ( nad 25 kg ) jsou v období růstu zatížena rizikem ortopedických problémů ( nejčastěji dysplazie kyčelního a loketního kloubu, osteochondróza, hypertrofická osteodystrofie..). Toto riziko je nesrovnatelně vyšší, než u ostatních plemen , která v dospělosti dosahují hmotnosti do 10 – 15 kg.

Vznik onemocnění v pubertálním věku je vázán na tři faktory ( genetická predispozice, výživa v období dospívání a zátěž rostoucího jedince ). Ideální přístup k rostoucím psům velkých a gigantických plemen je tedy založen na důsledné prevenci rizik, která jednotlivě nebo ve vzájemné kombinaci mohou vést k onemocnění. Je třeba si uvědomit, že se jedná pouze o snížení pravděpodobnosti, tedy neúplné odstranění rizikovosti. Na straně druhé nemusí štěňata predisponovaná k danému onemocnění nutně vykazovat ortopedické problémy. Odborníci se shodují v tom, že pro manifestaci projevů uvedených onemocnění má mimořádný význam krmení jedince během prvního půl roku života.

Výživa rostoucího psa by měla zohledňovat dva základní trendy : prevence tendence k rychlému růstu a prevence dlouhodobého nadbytku vápníku v krmné dávce.

Tendence k rychlému růstu
U všech větších plemen psů se spontánně objevují onemocnění kostry, plynoucí z překrmování zvířat a tím z jejich zvýšené intenzity růstu. Na intenzitu růstu u mladých zvířat má rozhodující vliv přísun energie v potravě. Hlavní fáze růstu spadá do prvních 6 ti měsíců života psa, přičemž vývoj tělesné hmotnosti, který závisí převážně na intenzitě krmení je velmi variabilní a na konci šestého měsíce života kolísá mezi 36 – 74 % tělesné hmotnosti dospělých jedinců. Důsledkem je v tomto období nadměrná biomechanická zátěž rostoucího podpůrného aparátu ( kosti, vazy, šlachy ).

Z těchto důvodů je nutné provést restrikci energetického přísunu v období 3 – 6 měsíce. Diety pro rostoucí psy musí obsahovat limitovanou hladinu energetického potenciálu, který je základním hybatelem tělesného růstu.

Vápník a jeho regulace
Štěňata zmiňovaných plemen mají výrazně vyšší metabolický obrat vápníku (asi 100x), schopnost vstřebávání vápníku ze střeva je asi 40 % a v případě relativního nedostatku může být střevní absorpce zvýšena až na 90 %.

Z toho vyplývá, že krátkodobý nedostatek vápníku není problém. Naopak neexistuje žádná ochranná bariera proti chronickému nadbytku ( střevní absorpce nemůže být snížena pod 40 % ).

Dlouhodobý nadbytečný příjem vápníku vede ke zpomalení zrání chrupavek a kostí. Dochází ke zvyšování celkového objemu kostní tkáně, oddálení remodelace kostí a následně negativně ovlivní proces přeměny chrupavek na kost – enchondrální osifikaci. Příjem velkých množství vápníku má dále negativní vliv na vstřebávání fosforu a některých stopových prvků ( měď, zinek, mangan…), takže vzniká sekundárně nedostatek jiných prvků se všemi důsledky. Přitom absolutně zvýšená hladina vápníku v krvi je pro vznik onemocnění nebezpečnější než změny v poměru vápníku a fosforu.

Jaká jsou tedy základní nutriční opatření:
- rostoucí psy velkých plemen krmit kompletní granulovanou směsí vytvořenou speciálně podle jejich odlišností a v žádném případě nepřidávat minerální nebo vitaminové doplňky
- velká plemena psů mají tendence k rychlému růstu, který vede v období puberty k neúměrnému zvýšení zátěže na rostoucí kostru. Tento faktor ovlivňuje zejména projev dysplazie kyčelního kloubu. Prevencí je snížení energetického obsahu krmení a optimalizace růstové křivky.
- obsah proteinu nemá vliv na zvýšení nebo snížení rizik vzniku ortopedických onemocnění pokud je vyvážený energetický obsah krmiva
- byl prokázán vztah mezi vznikem osteochondrózy ( patologický proces postihující kloubní a kostní chrupavky ) a chronickým nadbytkem vápníku v krmení. Objektivní hodnocení obsahu vápníku vychází z porovnání s energetickými hladinami.

Z těchto předpokladů vyplývá, že je nevhodné založit krmení rostoucích psů na doma připravované dietě s podílem masa, doplňovat granulovanou stravu dalšími přídavky ( těstoviny, rýže, maso ), střídat granulovanou a doma připravenou stravu, používat nevhodné diety od podezřelých firem, krmit diety pro jiné věkové kategorie v období růstu. Nejčastějším a velmi populárním omylem je suplementace krmení minerálními přípravky (zejména vápník ).