Na co mám právě chuť...

Informace

Přečtěte si

Výrobci

Napsali o nás

28. bře 2020
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Pokud hledáte dobré krmivo za rozumnou cenu, Krmiva Ritta jsou jasná volba! Nikdy jsem nekupoval jinde, protože známé firmy, které mají velké rozsáhlé sítě po celé ČR, mají předražené produkty. Já jsem byl vždy spokojen a zákazníkem jsem již 10 let. (dříve jako místní zákazník, po přestěhování jako online zákazník)
17. pro 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
V obchodě nakupuji pravidelně a vždy jsem naprosto spokojená.
22. říj 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Velmi dobrá komunikace, vstřícnost, odborné znalosti.
13. říj 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
komunikace rychlost
16. zář 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlé dodání, příjemná domluva
12. čec 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Zboží přišlo hned.
23. čec 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Nakupovala jsem zde poprvé, nastal menší problém ohledně data spotřeby na výrobcích, který jsem zjistila při dodání zboží. Komunikovala jsem neprodleně s majitelem obchodu a ten byl velice ochotný a vstřícný a problém jsme ihned řešili a vyřešili k mé spokojenosti. Tímto chci ještě jednou poděkovat za skvělý přístup a ochotu.

Extra výživa štěnat velkých plemen

Štěňata velkých plemen psů ( nad 25 kg ) jsou v období růstu zatížena rizikem ortopedických problémů ( nejčastěji dysplazie kyčelního a loketního kloubu, osteochondróza, hypertrofická osteodystrofie..). Toto riziko je nesrovnatelně vyšší, než u ostatních plemen , která v dospělosti dosahují hmotnosti do 10 – 15 kg.

Vznik onemocnění v pubertálním věku je vázán na tři faktory ( genetická predispozice, výživa v období dospívání a zátěž rostoucího jedince ). Ideální přístup k rostoucím psům velkých a gigantických plemen je tedy založen na důsledné prevenci rizik, která jednotlivě nebo ve vzájemné kombinaci mohou vést k onemocnění. Je třeba si uvědomit, že se jedná pouze o snížení pravděpodobnosti, tedy neúplné odstranění rizikovosti. Na straně druhé nemusí štěňata predisponovaná k danému onemocnění nutně vykazovat ortopedické problémy. Odborníci se shodují v tom, že pro manifestaci projevů uvedených onemocnění má mimořádný význam krmení jedince během prvního půl roku života.

Výživa rostoucího psa by měla zohledňovat dva základní trendy : prevence tendence k rychlému růstu a prevence dlouhodobého nadbytku vápníku v krmné dávce.

Tendence k rychlému růstu
U všech větších plemen psů se spontánně objevují onemocnění kostry, plynoucí z překrmování zvířat a tím z jejich zvýšené intenzity růstu. Na intenzitu růstu u mladých zvířat má rozhodující vliv přísun energie v potravě. Hlavní fáze růstu spadá do prvních 6 ti měsíců života psa, přičemž vývoj tělesné hmotnosti, který závisí převážně na intenzitě krmení je velmi variabilní a na konci šestého měsíce života kolísá mezi 36 – 74 % tělesné hmotnosti dospělých jedinců. Důsledkem je v tomto období nadměrná biomechanická zátěž rostoucího podpůrného aparátu ( kosti, vazy, šlachy ).

Z těchto důvodů je nutné provést restrikci energetického přísunu v období 3 – 6 měsíce. Diety pro rostoucí psy musí obsahovat limitovanou hladinu energetického potenciálu, který je základním hybatelem tělesného růstu.

Vápník a jeho regulace
Štěňata zmiňovaných plemen mají výrazně vyšší metabolický obrat vápníku (asi 100x), schopnost vstřebávání vápníku ze střeva je asi 40 % a v případě relativního nedostatku může být střevní absorpce zvýšena až na 90 %.

Z toho vyplývá, že krátkodobý nedostatek vápníku není problém. Naopak neexistuje žádná ochranná bariera proti chronickému nadbytku ( střevní absorpce nemůže být snížena pod 40 % ).

Dlouhodobý nadbytečný příjem vápníku vede ke zpomalení zrání chrupavek a kostí. Dochází ke zvyšování celkového objemu kostní tkáně, oddálení remodelace kostí a následně negativně ovlivní proces přeměny chrupavek na kost – enchondrální osifikaci. Příjem velkých množství vápníku má dále negativní vliv na vstřebávání fosforu a některých stopových prvků ( měď, zinek, mangan…), takže vzniká sekundárně nedostatek jiných prvků se všemi důsledky. Přitom absolutně zvýšená hladina vápníku v krvi je pro vznik onemocnění nebezpečnější než změny v poměru vápníku a fosforu.

Jaká jsou tedy základní nutriční opatření:
- rostoucí psy velkých plemen krmit kompletní granulovanou směsí vytvořenou speciálně podle jejich odlišností a v žádném případě nepřidávat minerální nebo vitaminové doplňky
- velká plemena psů mají tendence k rychlému růstu, který vede v období puberty k neúměrnému zvýšení zátěže na rostoucí kostru. Tento faktor ovlivňuje zejména projev dysplazie kyčelního kloubu. Prevencí je snížení energetického obsahu krmení a optimalizace růstové křivky.
- obsah proteinu nemá vliv na zvýšení nebo snížení rizik vzniku ortopedických onemocnění pokud je vyvážený energetický obsah krmiva
- byl prokázán vztah mezi vznikem osteochondrózy ( patologický proces postihující kloubní a kostní chrupavky ) a chronickým nadbytkem vápníku v krmení. Objektivní hodnocení obsahu vápníku vychází z porovnání s energetickými hladinami.

Z těchto předpokladů vyplývá, že je nevhodné založit krmení rostoucích psů na doma připravované dietě s podílem masa, doplňovat granulovanou stravu dalšími přídavky ( těstoviny, rýže, maso ), střídat granulovanou a doma připravenou stravu, používat nevhodné diety od podezřelých firem, krmit diety pro jiné věkové kategorie v období růstu. Nejčastějším a velmi populárním omylem je suplementace krmení minerálními přípravky (zejména vápník ).