Na co mám právě chuť...

Informace

Přečtěte si

Výrobci

Napsali o nás

28. bře 2020
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Pokud hledáte dobré krmivo za rozumnou cenu, Krmiva Ritta jsou jasná volba! Nikdy jsem nekupoval jinde, protože známé firmy, které mají velké rozsáhlé sítě po celé ČR, mají předražené produkty. Já jsem byl vždy spokojen a zákazníkem jsem již 10 let. (dříve jako místní zákazník, po přestěhování jako online zákazník)
17. pro 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
V obchodě nakupuji pravidelně a vždy jsem naprosto spokojená.
22. říj 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Velmi dobrá komunikace, vstřícnost, odborné znalosti.
13. říj 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
komunikace rychlost
16. zář 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlé dodání, příjemná domluva
12. čec 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Zboží přišlo hned.
23. čec 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Nakupovala jsem zde poprvé, nastal menší problém ohledně data spotřeby na výrobcích, který jsem zjistila při dodání zboží. Komunikovala jsem neprodleně s majitelem obchodu a ten byl velice ochotný a vstřícný a problém jsme ihned řešili a vyřešili k mé spokojenosti. Tímto chci ještě jednou poděkovat za skvělý přístup a ochotu.

Jak vybrat krmivo pro psa

Jen vy máte jedinečnou kvalifikaci k tomu vybrat správné krmivo pro svého psa.
Nancy Kerns

Nikdo není v lepší pozici než vy, aby rozhodl, co by mělo být pro vašeho psa to nejlepší krmivo. To ale asi není zrovna to, co by jste chtěli slyšet. Možná doufáte, že vám někdo prozradí název toho nejzdravějšího krmiva na světě a vy ho jen půjdete koupit a tím to pro vás skončí.

Ale psi, stejně jako lidé, jsou individuality. To, co funguje u jednoho, neplatí pro druhého. Pointer, který běhá každý den se svým pánem maraton, potřebuje mnohem více kalorií než zlatý retrívr, který čučí celý den na tv. Potrava, která obsahuje dostatek tuku, aby zahřála v zimě na Aljašce saňového psa, by nejspíš zabila malého pudla, který trpí zánětem slinivky. Komerční granule, které odstranily svědivost u mé border kolie, by vyvolaly u bedlington teriera nemoc z ukládání nadbytku mědi.

Každé krmivo na trhu obsahuje různé ingredience a každé má potenciál vyvolat symptomy alergie nebo netolerance u některých psů. Každé krmivo obsahuje různý poměr makroživin, tj. proteinů, tuku a uhlohydrátů a vy musíte svými chybami a pokusy najít to, co pro vašeho psa funguje nejlépe. Každý výrobek obsahuje různé množství vitamínů a minerálů a ačkoli se většinou pohybují v oblasti, kterou AAFCO považuje za přijatelnou, některé mohou být nadbytečné nebo nedostatečné pro potřeby vašeho psa.

Tak jak tedy vybírat?

Měli by jste svému psovi zavázat oči a nechat ho vybrat čichem? Zeptat se svého veterináře, čím máte krmit? Nechat si poradit od kolemjdoucího pejskaře? Vybrat kterýkoliv produkt, který doporučuje WDJ? Odpověď na všechny tyto otázky je NE!

Výchozí pozice

Dobře, někde začít musíte a to už jste jistě začali. Vašeho psa něčím krmíte. Doufáme, že to je krmivo, které splňuje výběrová kritéria WDJ a která jsou každoročně uváděna v únorovém čísle tohoto časopisu. V našem výběrovém seznamu uvádíme sice řadu krmiv, ale v úvahu přichází každé krmivo, které splňuje naše výběrová kritéria a v našem seznamu zrovna není. Naším cílem je pomoci vám identifikovat krmivo s nejkvalitnějšími ingrediencemi - z masa, zeleniny, ovoce a obilovin a s nekvalitnějšími zdroji tuku, to proto, aby jste se sami stali dostatečně kompetentní a rozpoznali kvalitu. Potom můžete začít s jednotlivými pokusy na vašem psovi.

Začněte hodnocením zdraví vašeho psa. Vezměte papír a udělejte si seznam se dvěma kolonkami: jedna pro zdravotní problémy, druhá pro výčet kladů, týkajících se zdravotního stavu vašeho psa. Jakékoliv projevy nebo problémy, které vyžadují veterinární péči nebo léky, patří do kolonky problémů. Ty, které tam také patří, jsou: špatný dech; zuby náchylné ke tvorbě plaku; chronicky zanícené oči; k infekci náchylné nebo páchnoucí uši; srst páchnoucí, mastná, plná lupů nebo příliš tenká; svědící tlapky; plynatost; častý průjem, zácpa nebo inkontinence; opakované začervení nebo zavšivení; malá nebo nadbytečná energie; náhlé projevy nepřátelského nebo agresivního chování psa.

Do sloupce kladů vyjmenujte všechny dobré zdravotní charakteristiky jako jsou: čerstvý dech, čisté zuby, jasné oči, čisté uši, žádné svědění, lesklá srst, bezproblémové vyprazdňování, normální chuť k jídlu, normální energie a dobrá nálada. Jestliže ve vašem seznamu převažují klady nad problémy a nebo jsou problémy jen malé, krmivo pro vašeho psa jste už našli. Jestliže váš seznam odhalí mnohem více problémů než kladů, váš pes je dobrým kandidátem na změnu stravy a na vyšetření a pomoc od dobrého holistického veterináře.

Teď se podívejme na krmivo, které v současné době používáte. Všimněte si uvedených ingrediencí stejně jako obsahu proteinů a tuku a kalorií. Napište si to, atˇz toho můžete udělat logický závěr, pokud bude třeba.

Léčba nemocí pomocí výživy

Právě před 20 lety se objevil radikální názor, že nemoci psů mohou být léčeny alespoň zčásti úpravou diety pacienta. Dnes je to velké téma pro výrobní průmysl. Jak se praví v předmluvě ke čtvrtému vydání (2000) Small Animal Clinical Nutrition (výživářská bible pro většinu veterinářů):

"Je to opravdu úžasná doba pro ty, kteří se zabývají oblastí klinické výživy, protože ve veterinárních profesích vzrostlo porozumění pro roli výživy pro zdraví a léčbu nemocí, majitelé zvířat se zajímají o získání informací o správné výživě pro jejich miláčky a současně vzrůstá počet komerčně dostupných terapeutických diet. Naše schopnost zlepšit kvalitu života zvířat i jejich majitelů je obrovská."

Jestliže váš pes má nějakou nemoc nebo nějaký dědičný předpoklad, zeptejte se vašeho veterináře, zda existují možnosti léčby nebo prevence této nemoci pomocí výživy. Nespokojte se s doporučením předepsané komerční diety; většina z nich je vyráběna z ingrediencí nízké kvality. Místo toho se zeptejte, co specifického je třeba ve výživě změnit, aby to vašemu psovi pomohlo. Potom se podívejte, zda můžete najít takový výrobek, který nabízí tyto parametry a lepší kvalitu surovin. Nejlepším příkladem je "ledvinová" dieta pro psy s narušenou funkcí ledvin. Cílem je nakrmit takové pacienty dietou se středním obsahem velmi kvalitních proteinů a nízkým množstvím fosforu (viz "Kdy říci ne nízkým proteinům" WDJ, květen 2005). Rozumně vyvážená domácí dieta udělá v tomto případě mnohem více užitku než komerční diety na trhu.

Měli by jste si také udělat svůj vlastní průzkum, aby jste zjistili, které změny ve výživě by mohly pomoci vašemu psovi. ...doporučuje nějakou knihu.... Dr. Strombeck udává detaily strategie pro změny v potravě pro psy pro léčbu nebo prevenci střevních, kožních, kostních, kloubních, očních, močových, endokrinních, srdečních, nemocí slinivky a jater.

Další problémy, které se dají ovlivnit změnou výživy zahrnují:

Alergie a netolerance. Existuje řada plemen, která jsou zvláště citlivá na potravní alergie, patří mezi ně korkšpaněl, dalmatin, anglický springer španěl, labradorský retrívr, lhasa apso, malý knírač, atd. Opět, je důležité mít záznamy o tom, čím psa krmíme, co krmivo obsahuje a jak se pes cítí a jak vypadá. Pokud vaše záznamy ukazují, že jedna nebo více ingrediencí spouští u vašeho psa špatnou reakci, hledejte krmení, které tyto složky neobsahuje vůbec (srpen 2004, květen 2005).

Rakovina. Diety s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem uhlohydrátů (nebo úplně bez nich) jsou ideální pro pacienty trpící rakovinou. Rakoviné buňky potřebují uhlohydráty jako zdroj energie, zatímco tuky jako zdroj energie využívají s obtížemi. Můžete rakoviné buňky "vyhladovět" a přitom svému psovi poskytnout dostatek energie pomocí diety, která obsahuje vysoce kvalitní zdroje tuku (viz "Nakrmte psa, vyhladovte rakovinu", listopad 2003).

Dědičné metabolické poruchy. Některá plemena jsou náchylná k nemocem, které lze silně ovlivnit dietou. Např. West highland terier a korkšpaněl mají dědičnou tendenci k ukládání mědi v játrech; tito psi by měli mít dietu, která obsahuje nižší koncentrace Cu. Malamuti a sibiřští husky mohou dědit poruchu metabolismu zinku a potřebují proto dietu s vysokým obsahem Zn (nebo jeho přídavek).

Zeptejte se svého veterináře (a důvěryhodného chovatele) na nutriční požadavky daného plemene. A pak kontaktujte výrobce krmiva, aby vám poskytl rozšířenou verzi nutričního profilu. Výrobce totiž nemusí uvádět na etiketě obsahy všech živin a složek, ale měl by vám tuto informaci na vaši žádost poskytnout.

Kalorické požadavky. Další věc, kterou musíte vzít v úvahu při výběru krmiva, je jeho kalorický obsah. Jestliže vámi vybrané krmivo má vysoký obsah energie a váš pes je přitom "gaučák", musíte mu přinejmenším snížit jeho denní dávku, aby zbytečně netloustl. Někteří psi však reagují na takové omezení žebráním a sbíráním odpadků. Pokud mezi ně váš pes patří, měli by jste hledat spíše krmivo s vysokým obsahem vlákniny a menším obsahem kalorií, takové, které nemusí nutně obsahovat ty nejkvalitnější proteiny a tuky, ale které psovi dodá pocit sytosti a přitom neztloustne.

Psi mají širokou škálu energetických požadavků. Měli by jste najít krmivo s vysokým nebo nízkým obsahem kalorií podle znaků, které vašeho psa ovlivňují:

Aktivita. To je jednoduché: čím více pes pracuje, tím větší má energetické nároky, aby se udržel v dobré kondici.

Růst. Rostoucí štěňata mají vyšší energetické potřeby než dospělí. Krmivo s vyšším obsahem proteinů, ale středním (ne moc vysokým) obsahem tuků je ideální. Obézní štěňata jsou mnohem náchylnější k vývoji degenerativních poruch kloubů zejména u velkých a obřích plemen než je tomu u normálních nebo štíhlých štěňat.

Věk. Věk, ve kterém se ze psa stává senior, závisí na plemeni s tím, že větší psi stárnou dříve. Je typické, že starší psi potřebují méně kalorií na udržení své tělesné váhy a kondice, částečně proto, že jsou méně aktivní než mladí psi.

Podmínky prostředí. Psi, kteří žijí nebo tráví většinu času venku při nižších teplotách, potřebují o 10 - 90 % více energie než psi, kteří si užívají mírných podmínek. Hustota a kvalita srsti, množství tělesného tuku a kvalita úkrytu jsou přímo úměrné jejich potřebě energie.

Nemoc. Nemocní psi mají zvýšenou potřebu energie; potřebují energii pro vytvoření obranné reakce a pro obnovu tkání. Nicméně, psi, kteří se necítí dobře, mají tendenci být méně aktivní, což jejich potřebu energie zase snižuje.

Rozmnožování. Energetické požadavky březí feny se nezvyšují významně až do poslední třetiny březosti, kdy mohou vzrůst až třikrát.

Laktace. Kojící fena potřebuje až osminásobek energie ve srovnání s fenou stejného věku, která nekojí.

Kastrace. Je obecně známo, že kastrovaní jedinci mají menší potřebu energie. Nicméně žádná současná studie jednoznačně neprokázala, že by kastrovaní psi potřebovali méně kalorií jednoduše jako výsledek snížené hladiny hormonů. Vzrůst váhy u takových jedinců se přičítá spíše zvýšenému apetitu a nebo snížené aktivitě.

Ostatní individuální faktory. Další faktory, které mohou ovlivnit potřebu energie u psa, je jeho temperament (nervózní nebo klidný?) a kvalita kůže, srsti a tělesného tuku (jak dobře je chráněn proti vlivům počasí).

Lidské faktory. Nakonec existují také lidské faktory, které mohou ovlivnit vaše rozhodnutí, které krmivo koupit, a to je jeho cena a místní dostupnost. Pochopte ale, že existuje závislost mezi kvalitou krmiva a zdravím vašeho psa, a udělejte to nejlepší, co můžete.

Je také třeba brát v úvahu spolehlivost, akceschopnost a dostupnost prodejců a výrobců krmiva. Může být velmi frustrující a drahé, když firma sice vyrábí úžasné krmivo, ale vy se k němu nemůžete dostat, dodávky pro vás jsou vždy zpožděné a nebo jsou obchodníci nepříjemní a nechtějí vám pomoci. Při dnešní konkurenci na trhu je i toto třeba brát v úvahu.