Na co mám právě chuť...

Informace

Přečtěte si

Výrobci

Napsali o nás

28. bře 2020
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Pokud hledáte dobré krmivo za rozumnou cenu, Krmiva Ritta jsou jasná volba! Nikdy jsem nekupoval jinde, protože známé firmy, které mají velké rozsáhlé sítě po celé ČR, mají předražené produkty. Já jsem byl vždy spokojen a zákazníkem jsem již 10 let. (dříve jako místní zákazník, po přestěhování jako online zákazník)
17. pro 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
V obchodě nakupuji pravidelně a vždy jsem naprosto spokojená.
22. říj 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Velmi dobrá komunikace, vstřícnost, odborné znalosti.
13. říj 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
komunikace rychlost
16. zář 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlé dodání, příjemná domluva
12. čec 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Zboží přišlo hned.
23. čec 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Nakupovala jsem zde poprvé, nastal menší problém ohledně data spotřeby na výrobcích, který jsem zjistila při dodání zboží. Komunikovala jsem neprodleně s majitelem obchodu a ten byl velice ochotný a vstřícný a problém jsme ihned řešili a vyřešili k mé spokojenosti. Tímto chci ještě jednou poděkovat za skvělý přístup a ochotu.

Jak rozpoznáte opravdu kvalitní krmivo?

Na rozdíl od dob nedávno minulých, je nabídka suchých kompletních krmiv (granulí) v současnosti velmi bohatá. Jejich kvalita i cena je však velmi rozmanitá, ostatně jako u každého druhu zboží. I zde jsou Vám k dispozici jak produkty prvotřídní kvality, pak slušné střední kvality, ale taktéž kvality mizerné. A odobně je to i s cenou. V tržní síti lze najít jak velmi levná, tak i hodně drahá krmiva.

I když jsou na trhu krmiva cenově nebo kvalitativně diametrálně odlišná, jedno však mají všechna krmiva společné: výrobce i distributoři nešetří slovy chvály a superlativů. Zákazník pak stojí před otázkou: vybírat podle ceny, nebo podle dobře promyšlených reklamních sloganů a marketingových kampaní? Anebo dát na rady přátel či sousedů? Nebo čerpat z letitých zkušeností profesionálních chovatelů a kynologů? Pro běžného spotřebitele je dnes opravdu těžké se správně orientovat a správně si vybrat.

Jedno je však jisté: jedinou pravdivou odpověď na otázku kvality vámi vybraného krmiva vám dá jedině váš pes! Pokud krmivo s kvalitou pokulhává, dříve, nebo později se jeho nedostatky projeví na vašem psovi.

Na obalech krmiv spotřebitel dnes velmi často najde označení PREMIUM nebo SUPER PREMIUM. Tyto termíny jsou v podstatě puncem výběrové nebo výjimečné kvality finálního produktu. Bohužel, pro tato označení nejsou v krmivářské legislativě žádná závazná pravidla, která by vymezovala, kdy již výrobce může svůj produkt takto označit a kdy ještě ne. A tak je jen na uvážení a serioznosti každého výrobce, jak své produkty označí. Každopádně je potřeba si uvědomit, že ze surovin, které nedosahují „PREMIUM kvalitu“ již v době zpracování, jen stěží někdo dokáže vyrobit finální krmivo PREMIUM kvality. Proto by se spotřebitel neměl při volbě krmiva řídit pouze tímto označením.

Rozhodující informace, které vypovídají o skutečné kvalitě krmiva, které právě držíte v rukou, se nachází většinou na zadní straně obalu (pytle). Zde výrobce pod pojmem „složení“ uvádí, které suroviny při výrobě produktu použil. Krmivářská legislativa umožňuje výrobcům dva způsoby deklarace složení.

Výrobce může použít buďto formu „skupinové deklarace“ a jen zhruba pojmenovat „skupiny surovin“ jako např. „maso a vedlejší živočišné produkty“, anebo „obilí a vedlejší rostlinné produkty“ atd.

Ale výrobce může složení taktéž deklarovat celkem podrobně - podobně jako při kuchařském receptu. Může celkem přesně deklarovat, jaké jednotlivé suroviny a přísady použil. Tomu se pak říká „individuální deklarace“.

Například krmivo HAPPY DOG SUPREME TOSCANA.

Složení: „kukuřice, jehněčí masová moučka (13%), lososí moučka (9%), rýžová mouka, drůbeží masová moučka (5%), bramborová mouka, cukrovarské řízky, játrový hydrolyzát, drůbeží tuk, olivový olej (1%), jablečná matolina (sušená), sušená vejce, chlorid sodný, kvasnice (sušené), ječmen (fermentovaný), mořské řasy (sušené), lněné semeno, mořská sůl, matolina z červených hroznů, bezinky, saturejka, majoránka, tymián, rozmarýna, anýz, bazalka, fenykl, bezový květ, vitaminy.

Tento přehled surovin přitom musí každý výrobce vždy uvádět podle hmotnostního podílu suroviny. A to sestupnou řadou, to znamená, od největšího podílu po nejmenší, takže surovina, která je hmotnostně zastoupena nejvíce, stojí pak na prvním místě seznamu.

Ale dávejte dobrý pozor na předčasné úsudky! Krmivo není automaticky vysoce kvalitní (nebo kvalitnější než to druhé) jenom proto, protože „maso“ stojí úplně vpředu!

Suché krmivo pro psy vždy obsahuje i relativně velký podíl uhlovodanů (cukrů) a to nejčastěji formou obilí. Obdobně, jako by je i šelmy v přírodě volně přijímaly např. skrze žaludeční obsah své býložravé / zrnožravé kořisti. Tyto uhlovodany slouží psům mimo jiné jako rychlý a pohotový zdroj energie a dodávají jim jistý pocit sytosti.

Produkty pro normálně aktivní psy mají z pravidla podíl uhlovodanů cca 50%. šetrné receptury pro seniory anebo pro redukci nadváhy, mají jen malý podíl bílkovin a tuků a tudíž mají automaticky vyšší podíl uhlovodanů (cca 60%). Pouze v recepturách s velmi velkým podílem bílkovin, například štěněčí krmivo, anebo krmivo pro větší fyzickou zátěž, se nachází „maso“ v deklaraci daleko vepředu, a proto taková krmiva obsahují méně uhlovodanů. Ale je tomu tak i u velmi „úzkých receptur“, které sestávají jen ze chudé palety surovin a přísad a mají jen jeden zdroj bílkovin (proteinů), např. krmivo „jehněčí s rýží“. Zde se jehněčí, i přes velmi vysoký podíl uhlohydrátů, posouvá zcela dopředu, protože podíl rýže je zde deklarován ve vícero kvalitativně rozdílných surovinách (rýžová mouka, rýžový šrot, rýžové klíčky atd.) a ty jsou zde pak (šikovně) rozepsány jednotlivě.

Takže: vždy si nejdříve prověřte, jaký produkt máte v rukou, zda štěněčí krmivo, zátěžové krmivo, seniorské krmivo, anebo lehké krmivo. Poté si pak zkontrolujte, zda právě nedržíte krmivo, které je svým složením velmi blízké potravě šelem ve volné přírodě a tudíž s velmi pestrou recepturou. S velmi pestrými zdroji bílkovin (proteinů) - různými druhy masa z různých zvířat, dále vajec a ryb ! Pak se totiž podíl „masa (bílkovin)“ rozmělní do různých surovin a pak také samozřejmě z logických důvodů nestojí zcela vepředu!

A takhle pestrá a ryze přírodní jsou všechna krmiva HAPPY DOG!