Na co mám právě chuť...

Informace

Přečtěte si

Výrobci

Napsali o nás

28. bře 2020
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Pokud hledáte dobré krmivo za rozumnou cenu, Krmiva Ritta jsou jasná volba! Nikdy jsem nekupoval jinde, protože známé firmy, které mají velké rozsáhlé sítě po celé ČR, mají předražené produkty. Já jsem byl vždy spokojen a zákazníkem jsem již 10 let. (dříve jako místní zákazník, po přestěhování jako online zákazník)
17. pro 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
V obchodě nakupuji pravidelně a vždy jsem naprosto spokojená.
22. říj 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Velmi dobrá komunikace, vstřícnost, odborné znalosti.
13. říj 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
komunikace rychlost
16. zář 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Rychlé dodání, příjemná domluva
12. čec 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Zboží přišlo hned.
23. čec 2019
Ověřený zákazník
5.005.005.005.005.00
Nakupovala jsem zde poprvé, nastal menší problém ohledně data spotřeby na výrobcích, který jsem zjistila při dodání zboží. Komunikovala jsem neprodleně s majitelem obchodu a ten byl velice ochotný a vstřícný a problém jsme ihned řešili a vyřešili k mé spokojenosti. Tímto chci ještě jednou poděkovat za skvělý přístup a ochotu.

Jaký je skutečný obsah masa v suchém krmivu?

Marketingově tak často používaný termín „obsah masa" bohužel nemá žádnou oporu v krmivářské legislativě. Podobně jako výraz "Light = lehký". Ten například může u jogurtů znamenat "nízkotučný", nebo také "nízkokalorický", anebo též "našlehaný". Takové označení produktu pak může každý výrobce vykládat právě tak, jak se mu to právě nejlépe hodí. Často se pak stává, že se zcela nesprávně (a záměrně) porovnávají receptury s obsahem čerstvého masa s recepturou s masem vysušeným a semletým - t.j. masovou moučkou. U „masa“ se uvádí maso v čerstvém (nativním) stavu, tudíž i s v něm obsaženou vodou a obsah bílkovin v takovém krmivu se pak zdánlivě jeví vyšší! Naproti tomu „masová moučka“ obsahuje jen velmi nepatrný podíl vody a proto se podíl bílkovin v suchém krmivu jeví mnohem nižší. Tady jde však jen o slovní hru a optický klam!

Pro vaši informaci uvádíme následující:

V našich recepturách krmiv HAPPY DOG nepoužíváme žádné rostlinné bílkovinné extrakty jako náhradu za vysoce kvalitní živočišné bílkoviny. Naopak, používáme výhradně jen ty nejlepší suroviny živočišného původu v garantované potravinářské kvalitě a s garantovaným bezpečným původem. Proto námi uváděný obsah hrubého proteinu (např. u MAXI JUNIOR GR 23 je to 23%) odpovídá téměř faktickému obsahu živočišných bílkovin. Jenom "téměř" proto, protože zde použité rostlinné suroviny (např. obilí) mají také svůj přirozený obsah rostlinných bílkovin (kolem 10%), a ty se do hrubého proteinu musí také započíst.

Naše vysoká kvalita surovin je také základem pro extrémně vysokou stravitelnost krmiva - přes 90%! Proto je zapotřebí jen malá denní krmná dávka a proto také vzniká jen malé množství pevného a formovaného trusu! Vedlejší živočišné produkty, jako nožky, drápy a peří drůbeže, jsou naproti tomu pro psy velmi těžce stravitelné. Proto je u takových krmiv běžná velká denní krmná dávka a taktéž vzniká velké množství, spíše měkkého a kašovitého trusu. Ale takové podřadné bílkovinné suroviny poctiví výrobci PREMIUM krmiv beztak nepoužívají. Poznáte to podle jejich „individuální deklarace“, kde takové suroviny vůbec nenajdete. Ostatní výrobci se většinou schovávají za skupinovou deklaraci a za termín "maso a vedlejší živočišné produkty", který o použitých surovinách vlastně vůbec nic neříká.

Poměr masa a obilí v krmivu závisí zejména od toho, pro kterou kategorii psů je produkt určen. Krmiva pro štěňata v prvních pěti měsících života (28 - 30% bílkovin) a pro psy ve vysoké zátěži, obsahují kvůli vyšší potřebě bílkovin přirozeně více proteinů a tedy i více masa ("podílu masa"). Krmiva pro seniory a „lehké“ nebo dietní produkty obsahují podstatně méně proteinů (a tedy méně masa) a/nebo tuku. Takové produkty tudíž obsahují automaticky více uhlovodanů (sacharidů) jako "normální krmivo" pro „normálního“ psa.

Proto jen u "úzkých" receptur (mají jen jeden zdroj bílkovin) a/nebo na bílkoviny bohatých receptur suchých krmiv (pro vysokou zátěž, štěněčí potrava) stojí zdroj bílkovin v deklaraci vpředu.

"Podíl masa" ve smyslu "obsahu bílkovin" proto logicky nemůže být žádným měřítkem kvality při porovnávání krmiv pro psy.

(Některým výrobcům však tento termín slouží jako „šikovný“ marketingový nástroj pro získání zákazníka.)

Kvalita námi použitých bílkovinných surovin se dá poznat v povinné deklaraci, uváděné na obale. Námi uváděné "masové moučky" jsou vlastně tříděná, vysušená a rozemletá masa, těžené z jatečně porážených a veterinárně posouzených zvířat a představují ty nejkvalitnější suroviny, které jsou dostupné na trhu a obsahují jen velmi malý podíl chrupavek, kostí, šlach a vaziv. Proto jsou velmi dobře stravitelné a dobře snášenlivé!

Pro lepší pochopení problematiky jen trochu teorie:

„Maso" se skládá jak ze svalové tkáně, tak i z vazů, šlach, chrupavek, tuku, nervů a cév.

Čerstvé (nativní) maso obsahuje cca 75% vody a cca 15 - 20% bílkovin. Přitom ale hodně záleží, z jakého druhu zvířete maso pochází a jak staré bylo poražené zvíře. Protože vodnaté a nedozrálé masíčko mláďat anebo rychlených brojlerů obsahuje bílkovin podstatně méně, zato mnohem více vody.

Ze zákona povinná deklarace krmiv mluví o "hrubém proteinu". Správně se má uvádět v gramech na kilogram sušiny krmiva (= vysušeného podle jednotné metodiky). Připouští se však i % vyjádření, rozumějte gramy/100 g sušiny).

Tak např. v HAPPY DOG krmivu SUPREME NEUSEELAND je obsah hrubého proteinu v 1 kg sušiny 210 gramů, což se rovná 21%.

Jednoduchými kupeckými počty se pak můžeme lehce dopracovat k obsahu hrubého proteinu v sušině čerstvého masa a také krmiva. Jestliže výrobce marketingově uvádí např. úchvatných 75% masa ( = 750 gramů masa v 1 kg suchého krmiva), pak jednoduchým přepočtem (15 - 20% ze 750) z toho hned máme pouhých 11,25 - 15,0% živočišných proteinů ( = 112,5 - 150 gramů bílkovin /1 kg krmiva), které se následně promítnou v povinné deklaraci hrubého proteinu (plus rostlinné bílkoviny z rostlinných surovin). Takže záhy velmi rychle pochopíme, proč takový výrobce raději argumentuje obsahem čerstvého masa a ne obsahem bílkovin (hrubého proteinu).

Pokud by takto deklarované maso pocházelo z porážených zvířat určených k lidské spotřebě, patřilo by takové krmivo k těm "slušným" a poctivým krmivům. Nuto říci: Zaplať pánbůh za ty dary! Bohužel, ne vždy je tomu tak. Do krmiv pro naše domácí masožravce výrobci často zařazují levné suroviny, které byly z nějakých hygienických důvodů (např. rozkladné procesy, hniloba, plíseň, rezidua těžkých kovů, rezidua léků, atd.) vyloučeny z lidského konzumu (potravinářského trhu) a tímto způsobem se ještě "zachránily" a dobře realizovaly na trhu krmivářském. Je tomu tak proto, že v Evropě a dalších civilizovaných zemích není pes ani kočka potravinovým zvířetem a lidi je nekonzumují. Proto jsou zde hygienické limity u krmiv pro masožravce mnohem mírnější, než u krmiv pro hospodářská zvířata, které konzumujeme. Do krmiv pro naše potravinová zvířata (prase, drůbež, ryby) takové bílkovinné suroviny totiž vůbec nesmějí.